Jak zmienić przekonania dzięki afirmacjom? Ćwiczenia i przykłady
Jak zmienić swoje przekonania, które ograniczają? Czy w ogóle jest to możliwe? Z pewnością wymaga to pracy, czasu i zaangażowania w zmianę w swoich przekonań, a pomocne w tym procesie mogą być afirmacje.
Przekonania i wewnętrzny krytyk
Przekonania są jak mapa na temat nas samych, innych ludzi i otaczającego nas świata. Sęk w tym, że nie zawsze są one prawdziwe, co oznacza, że możemy się znaleźć w życiu nie na swojej drodze, kierując się cudzą mapą. Przekonania to pewne generalizacje, oceny i opinie, według których postępujemy na co dzień, traktowane przez nas zazwyczaj jako oczywistości. Najczęściej są w nas silnie zakorzenione, bo ukształtowały się w dzieciństwie na podstawie tego, czego doświadczaliśmy w swoim otoczeniu i co słyszeliśmy o sobie i świecie od rodziców, nauczycieli, opiekunów, rówieśników, członków rodziny i innych ważnych dla siebie osób. Przekonania mogą być wspierające, na przykład: „Mogę się czuć spokojna/spokojny”, „Czuję się bezpiecznie”, „Czekają mnie w życiu ciekawe rzeczy” albo ograniczające, na przykład: „Mężczyznom/kobietom nie można ufać”, „Świat jest straszny”, „Na pewno nic mi się nie uda”.
Jeśli od wczesnego dzieciństwa często słyszeliśmy negatywne wypowiedzi, z czasem przyjmujemy je jako własne. Zamieniają się one w wewnętrznego krytyka, podcinając nam skrzydła i zabierając życiową energię. Wewnętrzny krytyk to trochę taki zbiór negatywnych głosów innych ludzi. Te głosy odzywają się w naszej głowie w ważnych życiowych momentach, ale też codziennych chwilach niepewności i zwątpień we własne siły.
Siła przekonań i siła afirmacji
Warto pamiętać, że przekonanie nie jest prawdą ostateczną. Choć ma ono ogromną siłę, jest tylko jednym ze sposobów widzenia świata, który zawsze możemy zmienić. Każde, nawet najbardziej negatywne przekonanie ma swoją odwrotność, czyli przekonanie pozytywne.
Takie przekonania pozytywne, sformułowane jako zdania oznajmujące i w czasie teraźniejszym to afirmacje (więcej pisałam o nich tutaj). Powtarzane wielokrotnie, w połączeniu z pozytywnymi myślami i uczuciami (a więc przede wszystkim również dzięki naszemu emocjonalnemu zaangażowaniu) mają moc wpływania na naszą rzeczywistość. Myśli, które mamy w głowie i słowa, które wypowiadamy do siebie samych mają ogromną siłę. Dlatego też warto sprawdzać swoje przekonania i uczyć się myśleć o sobie dobrze, życzliwie, akceptować siebie i szukać słów wsparcia w miejsce krytyki.
Jeśli chcesz spróbować, zapraszam Cię do poniższych ćwiczeń. :)
Zmiana przekonań – trochę magii i trochę pracy
Krok 1. Zapisz na kartce swoje negatywne przekonanie. Następnie zmień je na afirmację, czyli pozytywne zdanie twierdzące w czasie teraźniejszym. Pozytywne przekonanie zwykle zaczyna się od słów:
Jestem…
Mam…
Doświadczam…
Jestem wdzięczna/wdzięczny za…
Na przykład:
Negatywne przekonanie: „Nie potrafię osiągnąć niczego wartościowego”.
Afirmacja: „Jestem dumna/dumny z tego, co osiągnęłam/osiągnąłem”.
Krok 2. Spójrz na swoją pozytywną afirmację, którą zapisałaś/zapisałeś. Jak byś się czuła/czuł, gdybyś w nie uwierzyła/uwierzył? Jak to wpłynęłoby na Twoje życie zawodowe, osobiste, na Twoje relacje z ważnymi dla Ciebie osobami? Jak byś się zachowywała/zachowywał, gdybyś uwierzyła/uwierzył w treść tego przekonania? A może to wpłynęłoby również na Twój wygląd, sposób bycia, poruszania się? Wyobraź sobie to wszystko. Czy w tym wyobrażeniu jesteś uśmiechnięta/uśmiechnięty i pełna/pełen energii? Jak czują się z tym Twoi bliscy?
Krok 3. Spróbuj poczuć w ciele wszystkie pozytywne odczucia związane z zapisaną afirmacją. Zaobserwuj, jak ta afirmacja – nowe przekonanie wpływa na Ciebie i Twoje ciało. Pobądź przez chwilę z tymi odczuciami.
Krok 4. Czy chciałabyś/chciałbyś czuć się tak częściej?
Krok 5. Przywołuj te pozytywne wyobrażenia i wzbudzaj je w sobie jak najczęściej.
5 kroków do zmiany przekonań dzięki afirmacjom
Negatywne przekonania na własny temat mogą pochodzić z różnych źródeł. Tak jak wspomniałam wcześniej, zazwyczaj powstają w dzieciństwie pod wpływem negatywnych doświadczeń czy komentarzy i ocen innych ludzi. Po wielu latach możesz wierzyć, że to Twoje własne przekonania, bo zwyczajnie kiedyś dawno uwierzyłaś/uwierzyłeś w ich prawdziwość. Jak zatem można je zmienić?
Krok 1. Załóżmy, że chcesz zrobić coś nowego, podjąć się jakiegoś nowego przedsięwzięcia – jak chociażby znalezienie nowej pracy albo wejście w nowy związek. Wypisz swoje negatywne przekonania na ten temat i wszystkie głosy w Twojej głowie, które zazwyczaj słyszysz w takiej sytuacji.
Krok 2. Wybierz jedno z wypisanych przez Ciebie przekonań, nad którym chcesz popracować. Na początek dobrze nadaje się do tego takie przekonanie, które wzbudza w Tobie umiarkowanie silne emocje.
Krok 3. Weź kolejną kartkę i podziel ją pionową kreską na dwie części. Po lewej stronie zapisz swoje wybrane przez siebie wcześniej negatywne przekonanie, a pod spodem po tej samej stronie jego odwrotność – afirmację. Jeśli chcesz przeczytać więcej o zasadach tworzenia afirmacji, piszę o tym tutaj.
Na przykład:
Negatywne przekonanie: „Nic mi się nigdy nie udaje”.
Odwrotność negatywnego przekonania / afirmacja: „Jeśli się za coś zabieram, robię to możliwie najlepiej”.
Krok 4. Po prawej stronie kartki zapisz swoje myśli, emocje i odczucia z ciała, które się w Tobie pojawiają, kiedy czytasz swoją afirmację. Zapisuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy, nie zastanawiając się głębiej i nie cenzurując słów. Na początku Twój umysł nie będzie się zgadzał z treścią afirmacji – to naturalne, w końcu przecież wierzyłaś/wierzyłeś w negatywne przekonanie bardzo długo, może nawet całe swoje dotychczasowe życie. Jednak po pewnym czasie prawdopodobnie zaczniesz brać pod uwagę prawdziwość swojej afirmacji i zastanawiać się nad nią, kwestionować negatywne przekonanie. W miejsce oporu zacznie się pojawiać ciekawość, a może nawet akceptacja.
Krok 5. Czytaj i przypominaj sobie swoją afirmację jak najczęściej. Możesz ją również zapisywać po kilka, kilkanaście razy. Rób to tak długo, aż czytając ją poczujesz spokój i wewnętrzne przekonanie, że się z nią zgadzasz, że jest Twoim nowym przekonaniem o sobie.
Jestem ciekawa, czy korzystasz z afirmacji albo innych narzędzi samorozwojowych w celu pracy nad swoimi przekonaniami czy też może jest to dla Ciebie zupełnie nowy temat? A może masz swoje ulubione afirmacje, pomocne na co dzień i w trudniejszych chwilach? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się w komentarzu swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o czym są moje autorskie karty z afirmacjami, zapraszam Cię tutaj.