Psychoterapia – Fakty i Mity

 

„…jakie wszystko jest dzisiaj dziwne. A wczoraj jeszcze żyło się zupełnie normalnie.
Czy aby nocą nie zmieniono mnie w kogoś innego?
Bo, prawdę mówiąc, czuję się jakoś inaczej.
Ale jeśli nie jestem sobą, to w takim razie kim jestem?”

Lewis Carroll „Alicja w krainie czarów”

 

Fot. Marcin Skiba
Fot. Marcin Skiba

Poniżej odnajdziesz kilka pytań i opinii, które zdarza mi się słyszeć w moim gabinecie i życiu prywatnym:

 

„Pójście do psychologa / psychoterapeuty to przyznanie się do tego, że jednak mam jakiś problem i coś ze mną jest nie tak”.

Trudne sytuacje życiowe, przeżywanie cierpienia, obniżone samopoczucie, problemy w rodzinie, związku czy pracy są często następstwem wypadków losowych. Nie oznaczają, że masz w sobie jakiś defekt czy jesteś z tego powodu kimś gorszym. Psycholog/ psychoterapeuta pomoże Ci zastanowić się dlaczego od dłuższego czasu czujesz się zwyczajnie źle albo „utknąłeś” z jakimś problemem. Psychoterapia może sprawić, że jakość Twojego życia polepszy się.

     

„Psychoterapia jest dla ludzi , którzy mają poważne problemy i zaburzenia”.

Z pewnością nie każdy problem wymaga spotkania z psychologiem bądź psychoterapeutą. Czasami zupełnie wystarczające okazuje się wsparcie bliskich nam osób, chwila relaksu czy głębsze przemyślenie spraw. Warto jednak wiedzieć, że psychoterapia nie służy jedynie leczeniu osób cierpiących na zaburzenia i choroby psychiczne. Jest również pomocna dla osób, których zwykliśmy określać „normalnymi”. To właśnie poszukiwanie pomocy i siły są oznaką nie tylko zdrowia, ale także odwagi.

    

„Psychoterapia oznacza, że nie potrafię sobie poradzić sam(a)”.

Można by stwierdzić, że każdy z nas w jakiś sposób „radzi sobie” w życiu. Jednak czy w życiu chodzi jedynie o to, żeby „jakoś sobie radzić”? Czy raczej chodzi o uzyskanie takiej jakości życia, która będzie bardziej satysfakcjonująca i której dana osoba oczekuje?

  

„Co psychoterapeuta sobie o mnie pomyśli?”.

Psychoterapeuta w trakcie kilkuletniego kursu terapii oraz często licznych szkoleń, uczy się aktywnego słuchania i empatycznej rozmowy. Jako doświadczonego psychoterapeutę, Twoja historia może mnie zaciekawić i zainspirować, wzbudzić chęć pomocy, ale z pewnością nie będę Cię oceniała.

    

„Wolę porozmawiać z kimś z rodziny albo znajomym, niż iść do psychologa”.

Rozmowa z kimś kogo znasz (przyjaciel, koleżanka, kolega, rodzice, sąsiadka) bywa często pomocna. Przecież nie z każdym problemem idziemy do gabinetu psychologa. Zazwyczaj jednak bliskie i znajome osoby, często pomimo najlepszych chęci, nie poświęcą Ci wystarczająco dużo czasu i aktywnej uwagi. Osoby te mają własne życiowe problemy, potrzeby i lęki, a podczas rozmowy pojawiają się różnego rodzaju „rozpraszacze”. Relacje te są obarczone wstępnymi założeniami i oczekiwaniami na temat tego jaki(a) jesteś, jaki(a) byłeś do tej pory i jak chcą Cię postrzegać dane osoby. Czasem istotne jest  aby porozmawiać z osobą, która nie jest z Tobą w żadnych relacjach emocjonalnych. W trakcie takiej profesjonalnej rozmowy wyłaniają się wzorce i mechanizmy Twojego postępowania, a odkrycie ich prowadzi do zrozumienia i/ lub zmiany.

     

„To kosztuje fortunę. Lepiej za te pieniądze iść ze znajomymi do restauracji albo zafundować sobie jakąś przyjemność”.

Sprawianie sobie drobnych przyjemności jest często potrzebne, ale w przypadku doświadczania głębszych trudności zazwyczaj przynosi ulgę bądź poprawę nastroju jedynie na krótką chwilę. Psychoterapia jest inwestycją na całe życie, przynoszącą długofalowe korzyści. Można by rzec, że idąc na psychoterapię idziesz na spotkanie z samym sobą, a psychoterapeuta jest lustrem, które to spotkanie umożliwia. Być może okaże się ono najważniejszym spotkaniem w życiu?

  

„Skąd wiem, że psycholog / psychoterapeuta  da mi dobrą radę?”.

Psycholog/ psychoterapeuta nie udziela rad ani wskazówek. Każdy z nas ma inną definicję szczęścia, inne potrzeby, wartości i drogi osiągania celów. Psychoterapia zakłada zatem, że Ty sam jesteś najlepszym ekspertem od swojego życia. Psychoterapeuta towarzyszy Ci w tej podróży, wspiera Cię i pomaga Ci odnaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

  

„Wstydzę się / boję się opowiedzieć o swoim problemie”.

Psycholog/ psychoterapeuta to profesjonalista, którego zadaniem jest jak najlepsze zrozumienie Twoich trudności i udzielenie pomocy, nawet jeśli dotyczy to tematów wrażliwych, wstydliwych, trudnych. Ponadto taki specjalista kieruje się w swojej pracy zasadami poufności  i tajemnicy zawodowej jako nadrzędnymi zasadami etycznymi.

  

„Słyszałem, że na terapii jest trudno”.

W dużym uproszczeniu i skrócie mogłabym napisać, że psychoterapia jest mikrokosmosem życia. W całym Twoim życiu pojawiają się chwile lepsze i gorsze, radość i smutek, euforia i rozczarowania. Podobnie jest w procesie psychoterapii. Pamiętaj, że to Ty sam(a) decydujesz, jakie tematy i w jakich momentach chcesz poruszać na sesjach. Nie musisz mówić o czymś, na co nie jesteś gotowy(a) lub nie masz ochoty.