Jak skutecznie stosować afirmacje na co dzień?

Dostaję od Was zapytania, w jaki sposób najlepiej używać moich autorskich kart rozwojowych i afirmacji. Lepiej stosować je rano tuż po przebudzeniu czy przed snem? Czy powinno się korzystać z takich kart codziennie? Czy lepiej losować karty czy raczej świadomie wybierać je z talii?

Czym są afirmacje?

Afirmacja (z łac. affirmatio – potwierdzenie) oznacza wyrażenie zgody, uznanie czegoś za fakt, prawdę. Pozytywne afirmacje zachęcają do skierowania naszej energii i myśli ku temu, co jest dla nas najważniejsze, są pomocnym narzędziem w budowaniu pewności siebie i motywacji. Afirmacje to szczególny rodzaj zdań/myśli, które powtarzane regularnie mają realny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i życie. Jeśli chcesz poczytać więcej o tym, czym są afirmacje i jak działają nas nasz mózg, pisałam o tym tutaj.

Karty rozwojowe z afirmacjami mogą być pomocnym narzędziem w zwróceniu swoich myśli w kierunku tego, co dla nas dobre, ważne i wartościowe. Mają moc wspierania w trudniejszych momentach, kiedy czujemy się przytłoczeni, bezradni, niedoskonali czy zawiedzeni. Jednak warto ich używać również wtedy, kiedy w naszym życiu wszystko układa się dobrze, aby pielęgnować wspierające przekonania i utwierdzać je w sobie. Warto pamiętać, że im częściej będziesz czytać daną afirmację i pracować z nią w neutralnym, spokojnym dla Ciebie czasie, tym bardziej naturalne będzie dla Ciebie przypomnienie sobie jej słów wtedy, kiedy przyjdą gorsze chwile i odezwie się Twój wewnętrzny krytyk.

Zadaniem kart rozwojowych z afirmacjami jest zazwyczaj zainspirowanie Cię do refleksji, zatrzymania się, nauczenia patrzenia na różne sprawy z innej perspektywy niż dotychczas, zmotywowania do czegoś, co dla Ciebie ważne. Ostatecznym celem danej afirmacji jest zaakceptowanie jej słów i uznanie jej za swoje przekonanie. Pamiętaj jednak, że to długoterminowy proces i jak w każdej pracy tego typu przydadzą się cierpliwość, łagodność i wyrozumiałość dla samej/samego siebie.

Jak często korzystać z afirmacji?

Tak naprawdę możliwości korzystania z afirmacji i kart z afirmacjami są nieograniczone. Warto używać ich w sposób intuicyjny. Ważniejsze od tego, jak często z nich korzystać – jest sposób ich używania. Wskazówkę do tego sposobu podaje jedna z definicji afirmacji, którą znajdziemy w Encyklpedii PWN. Podaje ona, że afirmacja to: „zajęcie pewnego stanowiska, podjęcie decyzji, osobiste zaangażowanie w uznanie czegoś”. Myślę, że kluczowe jest tu sformułowanie „osobiste zaangażowanie”, które rozumiem jako zaangażowanie emocjonalne. Zatem nie na wiele zda się mechaniczne powtarzanie słów, np: „Stawiam siebie na pierwszym miejscu”, jeśli nie pójdzie za tym osobista refleksja nad sobą, nad własnymi granicami w relacjach, podjęcie określonych decyzji, wzięcie za te decyzje odpowiedzialności i przełożenie ich na działania.

Korzystanie z kart z gotowymi afirmacjami nie jest skomplikowane. Po prostu wylosuj jedną kartę z talii albo wybierz tę, którą w danym momencie potrzebujesz. W wyborze karty możesz pokierować się intuicją albo sięgnąć po tę, której ilustracja do Ciebie akurat przemawia. Przeczytaj wylosowaną lub wybraną afirmację, a później powtarzaj ją jak najczęściej, na przykład raz dziennie. Podczas czytania afirmacji warto dać sobie dłuższą chwilę, skoncentrować się na jej treści tak, aby poczuć jej słowa. Można przy tym wziąć kilka głębszych oddechów, wypowiedzieć afirmację na głos, spróbować ją sobie wyobrazić w swoim życiu.

Każdego dnia możesz losować lub wybierać nową kartę z afirmacją. Możesz również używać danej karty przez określoną ilość dni (np. tydzień) lub kilka treningów czy spotkań (jeśli pracujesz z afirmacjami w grupie) lub dopóki nie poczujesz, że jej treść pokrywa się z Twoją rzeczywistością. Dobrym momentem do praktykowania afirmacji są chwile po przebudzeniu lub przed zaśnięciem. Jednak tak naprawdę każdy moment jest dobry, mogą to być również chwile, kiedy stoisz w kolejce w sklepie albo kiedy się przemieszczasz i czekasz na czerwonym świetle. Warto wracać do treści afirmacji oraz związanych z nią przemyśleń i refleksji, kiedy będziesz mieć taką potrzebę albo poczujesz na to zwyczajnie ochotę. Pamiętaj, że im częściej myśl z danej karty będzie Ci towarzyszyć, tym mocniejsze i skuteczniejsze będzie jej działanie. Ważne, by pamiętać o słowach swojej afirmacji i powtarzać je w głowie lub na głos, zanim zdecydujemy się pracować nad kolejną afirmacją.

Eksperymentuj i sprawdzaj, która forma korzystania z kart będzie Ci najbardziej odpowiadać. Każdy sposób jest dobry, jeśli go polubisz i ocenisz jako skuteczny.

A co, jeśli nie wierzę w słowa afirmacji?

Afirmacja to krótki, pozytywny komunikat wypowiadany w czasie teraźniejszym i tak, jakby jej spełnienie już miało miejsce. Formułowanie afirmacji w ten sposób sprawia, że ma ona najskuteczniejsze działanie. Niekiedy jednak może być tak, że trudno będzie Ci „poczuć” daną afirmację i uwierzyć w jej słowa. Zdarza się tak szczególnie na początku pracy z daną afirmacją, kiedy możesz ją wtedy postrzegać jako bardzo odległą od tego, co o sobie aktualnie myślisz. Jeśli tak będzie, nie rezygnuj z afirmacji, ale spróbuj na początek wypowiedzieć ją w innej formie.

Na przykład zamiast afirmacji: „Akceptuję siebie taką, jaka jestem” możesz na początek pomyśleć/powiedzieć:

  • Mogę / wolno mi / pozwalam sobie akceptować siebie taką, jaka jestem.
  • Obym akceptowała siebie taką, jaka jestem.
  • Chcę / chciałabym akceptować siebie taką, jaka jestem.
  • Spróbuję akceptować siebie taką, jaka jestem.
  • Z każdym dniem / krok po kroku akceptuję siebie coraz bardziej / wychodzi mi to coraz lepiej.

Kiedy praca z daną afirmacją sprawia Ci trudność, warto zadać sobie pytanie: „Co powiedziałby mi w tej sytuacji najlepszy przyjaciel/przyjaciółka?”. Co powiedziałaby mi na to bliska osoba, której naprawdę na mnie zależy? Może trudno Ci odnieść słowa danej afirmacji do siebie, ale ktoś Tobie przyjazny widzi Cię w bardziej jasnym i pozytywnym świetle?

Możesz również wyobrazić sobie, co Ty chciałabyś/chciałbyś odpowiedzieć bliskiej, kochanej osobie, która miałaby trudności podobne do Twoich. Sprawdź, co pojawia się w Twojej odpowiedzi i postaraj się te same lub podobne wskazówki i uczucia skierować do siebie.

Jak stworzyć własne afirmacje?

Jak zaznaczyłam wcześniej, to ważne, żeby „poczuć” daną afirmację i zaangażować się w nią emocjonalnie. Oznacza to, że nie wystarczy „mechanicznie” powtarzać afirmacji, aby jej słowa stały się częścią naszej rzeczywistości. Konieczna jest praca z daną afirmacją, która przyniesie więcej korzyści i efektów, jeśli będziemy mieć przekonanie, że afirmacja jest „nasza”, z głębi naszego serca. Dlatego też zestaw moich autorskich Kart Samowspółczucia „Zatroszcz się o siebie” zawiera dodatkowe puste karty, dające możliwość stworzenia własnych afirmacji.

Sformułowanie własnych, „spersonalizowanych” afirmacji nie jest trudne, ale warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Zastanów się, co chcesz afirmować, jakich jakości pragniesz w swoim życiu.
  • Tekst skutecznej afirmacji powinien być prosty, krótki, jednoznaczny i przede wszystkim jak najbardziej Twój – chodzi o to, aby słowa działały na Ciebie i żebyś mogła/mógł je poczuć.
  • Afirmację sformułuj w czasie teraźniejszym. Np. „Dbam o siebie” zamiast „Będę o siebie dbać”.
  • Postaraj się zrezygnować ze sformułowań życzeniowych, oznaczających bliżej nieokreśloną przyszłość typu: „chcę”, „chciałabym/chciałbym”, „postaram się”, „potrzebuję”, itp.
  • Pomijaj słowo „nie” – niech afirmacja wyraża to, czego chcesz w swoim życiu, a nie to, czego nie chcesz. Np. zamiast „Nie denerwuję się”, napisz „Zachowuję spokój”.
  • Afirmacje nie służą temu, żeby zmieniać innych i świat zewnętrzny. Np. zamiast „Wszyscy mnie szanują”, napisz „Szanuję siebie”.
  • Afirmacja nie może być prostym zaprzeczeniem faktu. Jeśli jesteś poważnie chora/chory, to afirmacja „Jestem zdrowa/zdrowy” nie przyniesie skutku. W zamian możesz jednak afirmować np. „Otwieram się na lepsze zdrowie”.

Kiedy stworzysz już swoją afirmację, zastanów się jak ją rozumiesz, co ona dla Ciebie znaczy, o czym chcesz pamiętać powtarzając jej słowa. Możesz pokusić się również o wymyślenie i zapisanie swoich sposobów, pomysłów, które pomogą Ci sprawić, aby Twoja afirmacja stawała się częścią Twojej rzeczywistości.

Jak ja korzystam z afirmacji i kart afirmacyjnych?

Chwilę z kartami i afirmacjami traktuję jako cenny czas dla siebie, chwilę na wytchnienie i złapanie oddechu w ciągu dnia. Nie używam kart codziennie, ale wtedy kiedy poczuję taką potrzebę, ochotę, kiedy mam zaplanowaną przerwę dla siebie. Zazwyczaj przeglądam kilka kart z talii i świadomie wybieram tę, która najbardziej do mnie przemawia. Staram się nie zastanawiać zbyt długo nad wyborem, ale sięgnąć po tę kartę, która w danym momencie jest w miarę blisko moich myśli i uczuć.

Czasami również losuję karty z talii z zamkniętymi oczami. Wtedy zastanawiam się, jak wylosowana karta odnosi się do obecnych sytuacji z mojego życia. Fantazjuję o tym, co ta wylosowana karta chciałaby mi powiedzieć, gdyby mogła mówić. O czym mówią do mnie zapisane na niej słowa? Jak mogą się one przejawiać w moim życiu? Na ile wylosowana afirmacja jest dla mnie pomocna w moim obecnym życiu, czy chciałaby przypominać mi o czymś dla mnie ważnym i wartościowym? Zwyczajnie staram się sobie zadawać różne pytania „pomocnicze”, które przychodzą mi do głowy w związku z wylosowaną kartą i traktować kartę jako punkt wyjścia do rozmowy samej ze sobą.


Jestem ciekawa, czy korzystasz z jakichś afirmacji w formie kart lub innych narzędzi samorozwojowych czy też może jest to dla Ciebie zupełnie nowy temat? A może masz swoje ulubione afirmacje, pomocne na co dzień i w trudniejszych chwilach? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się w komentarzu swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o czym są moje autorskie Karty Samowspółczucia „Zatroszcz się o siebie”, zapraszam Cię tutaj.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *