Karty Samowspółczucia – 52 afirmacje na zatroszczenie się o siebie

„A do czego właściwie te karty i co się z nimi robi?” :) Czyli jak korzystać z kart rozwojowych z afirmacjami? Jak ich używać indywidualnie, a jak w parze czy grupie? Na przykładzie moich autorskich kart rozwojowych przeczytasz o tym, jak afirmacje mogą pogłębiać relację ze sobą samą/samym i innymi oraz jak może w tym pomóc koncepcja samowspółczucia.

Afirmacje – sposób na zadbanie o siebie

Chociaż afirmacje i karty rozwojowe nie są terapią, to jednak często mają terapeutyczne i rozwojowe oddziaływanie. Ich celem jest zwiększenie poczucia własnej wartości, wzbudzenie w sobie pozytywnych myśli i emocji, zmiana negatywnych wzorców myślowych na pozytywne. Mogą Ci one pomóc w dotarciu do Twoich zasobów, aby zmierzyć się z trudnościami, które są nieuchronnym elementem życia. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z narzędzi rozwojowych może niekiedy otworzyć stare rany, doświadczenie traumy albo innych problemów emocjonalnych – na przykład traktowanie siebie dobrze i życzliwie może przywołać wspomnienie z czasów, kiedy nie byliśmy traktowani w taki sposób. W takim przypadku, jeśli odczuwasz silny i powracający dyskomfort, zachęcam Cię do kontynuowania praktyki pod okiem specjalisty zdrowia psychicznego.

Afirmacje na co dzień

Karty Samowspółczucia Zatroszcz się o siebie zostały opracowane tak, by każdy mógł z nich korzystać w sposób intuicyjny. Podstawowym przeznaczeniem kart jest towarzyszenie w Twojej codzienności. Celowo mają niewielki rozmiar, aby łatwo mieściły się w dłoni, torebce, kieszeni czy portfelu. Kartę z afirmacją warto umieścić w takim miejscu, aby jak najczęściej mieć ją w zasięgu wzroku albo nosić ją przy sobie. Kartę, z którą aktualnie pracujesz i której słowa chcesz sobie jak najczęściej przypominać możesz także powiesić na lodówce, nad biurkiem, użyć jej jako zakładki w książce, którą czytasz, położyć na stoliku przy łóżku, pod poduszką, wyeksponować w ramce czy domowym biurze… sposobów jest wiele i tylko od Ciebie zależy, który wybierzesz dla siebie jako najwygodniejszy.

Wersja podstawowa i rozszerzona kart

Moje autorskie Karty Samowspółczucia na zadbanie i zatroszczenie się o siebie są dwustronne, co daje możliwość korzystania z nich w wersji podstawowej i rozszerzonej.

Wersja podstawowa – instrukcja

Czytaj tylko afirmacje znajdujące się na awersie karty (strona z ilustracją). Ten sposób pracy sprawdza się, kiedy masz niewiele czasu i chcesz tylko zerknąć na kartę, przypomnieć sobie słowa afirmacji. Możesz również wybrać tę opcję wtedy, kiedy korzystasz z danej karty już dłuższy czas i nie masz potrzeby czytania za każdym razem dłuższego tekstu znajdującego się na odwrocie karty oraz ponownego wykonywania ćwiczeń/praktyk.

Wersja rozszerzona – instrukcja

Czytaj afirmacje oraz wykonuj również ćwiczenia/praktyki znajdujące się na rewersie karty (strona bez ilustracji). Ten sposób pracy sprawdza się, kiedy chcesz poświęcić na daną kartę więcej czasu lub jesteś na początku drogi pracy z daną afirmacją.

Możesz również stworzyć swój mini „plan rozwojowy” i prowadzić dzienniczek, w którym będziesz zapisywać swoje reakcje na afirmacje, refleksje związane z ćwiczeniami czy odpowiedzi na pytania zawarte w ćwiczeniach. Zapisywanie ma jeszcze większą moc niż sam proces myślenia, a ponadto jest znakomitą zachętą do codziennej praktyki.

Jak korzystać z kart w parze lub grupie?

Jeśli korzystasz z kart w parze lub grupie poproś, aby dana osoba wybrała lub wylosowała jedną kartę. Zapytaj swojego rozmówcę, jak rozumie i w jaki sposób postrzega daną afirmację i związane z nią ćwiczenie/praktykę umieszczone na odwrocie karty, jak afirmacja ma się do rzeczywistości tej osoby, jak wyobraża sobie przykładową w jej odczuciu sytuację, jakie myśli, nastawienie i działania pomogą tej osobie poczuć, że afirmacja ją wspiera. Jakich nowych rozwiązań może poszukać, czego nowego spróbować, kogo poprosić o pomoc? Jednocześnie możesz się podzielić własnymi refleksjami i doświadczeniami ze swojego życia.

Karty są punktem wyjścia, zaproszeniem do dialogu i narzędziem pomocnym w budowaniu głębokich relacji z innymi. Mogą posłużyć do stworzenia bezpiecznej przestrzeni, pełnej zaufania i życzliwości. Wykorzystajcie karty jako inspirację do serdecznej, autentycznej rozmowy oraz dzielenia się historiami, radościami i troskami. Zainspirujcie się afirmacjami, aby porozmawiać o przekonaniach, wartościach i potrzebach, które są dla Was ważne.

Niech karty staną się dla Was inspiracją do wspólnie spędzonego czasu, pretekstem do pogłębiania bliskości i ważnych rozmów. Korzystajcie tak, aby jak najbardziej Wam to posłużyło i śmiało eksperymentujcie, wymyślając ich nowe zastosowania.

Samowspółczucie – 3 elementy i 4 kategorie kart w talii

Karty Samowspółczucia Zatroszcz się o siebie są przemyślaną i wspierającą całością dotyczącą koncepcji samowspółczucia.

Talia podzielona jest na 4 kategorie tematyczne/kolorystyczne:

1. Życzliwość wobec siebie (ang. self-kindness) – karty w kolorze różowym.

To traktowanie siebie z dobrocią w obliczu różnych niepowodzeń, własnych słabości, błędów i niedoskonałości. To bycie wspierającym i akceptującym dla siebie, podchodzenie do siebie ze zrozumieniem, wyrozumiałością i ciepłymi uczuciami.

Przeciwieństwem tej postawy jest osądzanie siebie, samokrytycyzm, nierealistyczne oczekiwania i brak zrozumienia.

2. Uważność (ang. mindfulness) – karty w kolorze zielonym.

To rodzaj uwagi ukierunkowany na chwilę bieżącą i świadomość tego, co się wydarza. To zauważanie swoich myśli, emocji i odczuć z ciała takimi, jakie są, bez ich zmieniania, oceniania, wyolbrzymiania czy tłumienia.

Przeciwieństwem tej postawy jest przesadne utożsamianie się ze swoimi myślami, emocjami i przeżyciami, zamartwianie się i wybieganie myślami w przyszłość lub przeszłość.

3. Wspólne człowieczeństwo (ang. common humanity) – karty w kolorze niebieskim.

To dostrzeganie, że wszyscy jesteśmy ludźmi, co oznacza, że jesteśmy niedoskonali i przeżywamy podobne trudności. To przynoszące ukojenie poczucie jedności z innymi, które można zawrzeć w słowach: „inni też tak mają”, „inni też czują czasami podobnie, jak ja”.

Przeciwieństwem tej postawy jest izolacja od świata i innych ludzi oraz przeświadczenie, że tylko nam
przytrafiają się kłopoty.

Talia zawiera także kategorię pielęgnowanie samowspółczucia prezentowaną przez karty w kolorze żółtym. Są to karty, które w jeszcze większym stopniu niż pozostałe, pozwalają rozwijać i praktykować samowspółczucie na co dzień, pomagają pamiętać o jego kluczowych przesłaniach bądź zawierają bardziej angażujące ćwiczenia/praktyki.

4. Trzy elementy samowspółczucia są ze sobą w relacji i oddziaływują na siebie.

Dlatego też na każdej z kart w talii odnajdziesz treści odnoszące się w pewnym stopniu do wszystkich trzech elementów samowspółczucia. Jednak podział kart na poszczególne kategorie/kolory wskazuje, na których kartach odnajdziesz najwięcej treści odnoszących się do danego elementu samowspółczucia. Na przykład karty w kolorze różowym życzliwość wobec siebie oznaczają, że treści znajdujące się na tych kartach są dedykowane w szczególności elementowi samowspółczucia życzliwość wobec siebie, ale odnajdziesz na nich również nieco treści dotyczących pozostałych elementów samowspółczucia: uważności oraz wspólnego człowieczeństwa.


Jestem ciekawa, czy korzystasz z afirmacji w formie kart lub innych narzędzi samorozwojowych czy też może jest to dla Ciebie zupełnie nowy temat? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się w komentarzu swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. A jeśli chcesz przeczytać więcej o moich autorskich kartach rozwojowych z afirmacjami dla kobiet, zapraszam Cię tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *